Од Challenge Day до успешна кариера во СЕДЦ

Мај 3, 2023

Разговараме со Живе Апостоловски, студент на академијата за дигитален маркетинг кој преку Challenge Day на академијата за дигитален маркетинг во моментов е дел од нашиот тим.
Дознајте повеќе за негово кариерно патување!

 

Како од Challenge Day до успешна кариера во СЕДЦ?

Од учество на Challenge Day до целосна стипендија за академијата за дигитален маркетинг до кариера како дигитален маркетер во СЕДЦ. Вака најкратко можам да го опишам мојот пат до она што сум денес. Желбата за дигитален маркетинг ја имав од поодамна, па сметав дека решавањето на предизвикот е одлична шанса да го тестирам своето знаење и да ја изразам мојата креативна мисла за определена тема. Би рекол дека со самата апликација започна се, од решавање на предизвикот кој беше навистина забавен, до учество на академијата и знаењето со кое се стекнувате, се до можноста за пракса и успешно вработување во СЕДЦ!

 

Како изгледа еден работен ден на дигитален маркетер во СЕДЦ?

Во моментов сум дел од маркетинг тимот, денови исполнети со работа која што ме исполнува, луѓе кои сакаат да започнат нешто ново или пак се веќе дел од ова големо семејство и сакаат да напредуваат уште повеќе. Она што се изучуваше во рамки на академијата, го применувам во своето секојдневно работење и сметам дека е одлична подлога да започнете со кариерата што ја посакувате. Работам на одржување на социјалните медиуми, креирање на контент и платени реклами, како и учество на настани поврзани со едукативниот центар. Вклученоста во бројни активности и нудење на креативни решенија се секојдневен предизвик во работењето, а од тука произлегува можноста за раст и остварување на сопствените цели кои се поистоветуваат со целите на компанијата.

 

Што е Challenge Day и какви се предизвиците?

Настан во SEDC каде се наградуваат најталентираните и најкреативните учесници. Во мојот случај, академијата за дигитален маркетинг, добивме задача за даден продукт и баравме најдобро решение за рекламирање и стратегија околу задачата. За оние кои се двоумат околу ова, навистина не е потребно предзнаење, потребна е доволно голема желба да успеете и креативност!

 

Што би им препорачал на учесниците?

Најпрвин би им посакал многу среќа и успех на сите кои се одлучиле да го посетат овогодинешниот Challenge Day. Изразете ја вашата креативност и дадете го својот максимум во полето каде сметате дека сакате да ја започнете својата кариера и не заборавајте зошто сте се пријавиле, бидејќи Challenge Day e уникатна можност која ја нуди сега веќе мојот, а можеби и вашиот едукативен центар

 

Креирај ја и ти својата успешна приказна преку традиционалниот Challenge Day!

Запознај ги нашите студенти

Успешна Приказна – Марко Џамтоски

Успешна Приказна – Марко Џамтоски

  Кој е Марко Џамтоски? Јас сум Марко Џамтоски, љубител на фитнес и програмирање, и вистински се стремам кон одржување на здрав начин на живот. За мене, фитнесот не е само место за вежбање - тоа е  активност каде што се предизвикувам физички и ментално, постојано...

Успешна Приказна – Афродита Беле

Успешна Приказна – Афродита Беле

Интро за Афродита Ако погледнам наназад, Афродита денес е се она за кое таа фантазираше. Се што некогаш беше само сон, денес го живее. Работам за британска букинг агенција - Agni Travel која поседува луксузни приватни вили на атрактивни локации низ цела Европа....

Успешна Приказна- Борче Борисовски

Успешна Приказна- Борче Борисовски

Запознајте го Борче Борисовски, алумни студент од академијата за програмирање кој е дел од тимот на Сивус како Front-end developer и воедно го споделува стекнатото знаење и искуство со новите групи во улога на ментор. Прочитајте го целосното интервју!   1.Кој...